Tom 19 Nr 1 (2022)
Przekłady

Nic w biologii nie ma sensu, jeżeli nie jest rozpatrywane w świetle teorii ewolucji

Theodosius Dobzhansky
The Rockefeller Institute, New York City

Opublikowane 14.07.2022 — zaktualizowane 18.08.2022

Wersje

Słowa kluczowe

  • ewolucja,
  • teoria ewolucji,
  • dobór naturalny,
  • Stwórca,
  • kreacjonizm,
  • Pierre Teilhard de Chardin
  • ...więcej
    mniej

Jak cytować

Dobzhansky T., Malec G., Nic w biologii nie ma sensu, jeżeli nie jest rozpatrywane w świetle teorii ewolucji , Filozoficzne Aspekty Genezy, 2022, t. 19, nr 1, s. 93-108, https://doi.org/10.53763/fag.2022.19.1.197

Abstrakt

Teorię ewolucji opisującą proces, który trwa nieustannie w historii Ziemi, mogą podważać tylko ci, którzy nie znają danych empirycznych lub po prostu nie akceptują ich z powodu oporów emocjonalnych czy też zwykłej bigoterii. Niemniej mechanizmy, które odpowiadają za ewolucję, z pewnością wymagają dalszych badań i wyjaśnień. Nie ma dla teorii ewolucji żadnych alternatyw, które mogłyby się oprzeć krytyce. Nieustannie dowiadujemy się o nowych i ważnych faktach, które poszerzają naszą wiedzę na temat mechanizmów ewolucji. To zdumiewające, że ponad sto lat temu Karol Darwin był w stanie tak wiele powiedzieć na temat ewolucji, nie znając kluczowych faktów, o których wiemy dziś. Trwający od początku dwudziestego wieku rozwój genetyki — zwłaszcza genetyki molekularnej, której rozkwit nastąpił w ostatnich dwóch dekadach — dostarczył informacji niezbędnych do zrozumienia mechanizmów ewolucji. Nadal jest jednak wiele do odkrycia i musimy się jeszcze wiele nauczyć. Ta myśl jest na pewno pokrzepiająca i inspirująca dla każdego ceniącego się naukowca. Wyobraźmy sobie, że wszystko już wiemy i że nauka nie ma już nic odkrycia — cóż to za koszmar! Czy teoria ewolucji znajduje się w konflikcie z wiarą religijną? Skądże. Nie należy mylić Pisma Świętego z podstawowymi podręcznikami astronomii, geologii, biologii i antropologii. Jeżeli bowiem w danych symbolach poszukujemy tego, czego poszukiwać w nich nie powinniśmy, to tworzymy wyimaginowane i nierozwiązywalne konflikty.

Pobrania

Brak dostęþnych danych do wyświetlenia.

Bibliografia

  1. Belon Pierre, Histoire de la nature des oyseaux, Guillaume Cavellat, Paris 1555.
    Zobacz w Google Scholar
  2. Carson Hampton L., Hardy D. Elmo, Spieth Herman T., and Stone Wilson S., The Evolutionary Biology of the Hawaiian Drosophilidae, w: Hecht and Steere (eds.), Essays in Evolution and Genetics in Honor of Theodosius Dobzhansky…, s. 437–543, https://doi.org/10.1007/978-1-4615-9585-4_15.
    Zobacz w Google Scholar
  3. Gosse Philip Henry, Omphalos: An Attempt to Untie the Geological Knot, John Van Voorst, London 1857.
    Zobacz w Google Scholar
  4. Hecht Max K. and Steere William C. (eds.), Essays in Evolution and Genetics in Honor of Theodosius Dobzhansky: A Supplement to Evolutionary Biology, Appleton-Century-Crofts, New York 1970.
    Zobacz w Google Scholar
  5. Margoliash Emanuel and Fitch Walter M., Construction of Phylogenetic Trees: A Method Based on Mutation Distances as Estimated from Cytochrome C Sequences Is of General Applicability, Science 1967, Vol. 155, No. 3760, s. 279–284, https://doi.org/10.1126/science.155.3760.279.
    Zobacz w Google Scholar
  6. Teilhard de Chardin Pierre, Fenomen człowieka, przeł. Konrad Waloszczyk, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1993.
    Zobacz w Google Scholar