System zgodności: Schelerowska koncepcja relacji między filozoficznym a religijnym poznaniem Boga
Opublikowane 21.05.2021
Wersje
- 24.02.2023 - (2)
- 21.05.2021 - (1)
Słowa kluczowe
- system zgodności,
- religia,
- filozofia,
- Max Scheler
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Jak cytować
Abstrakt
Pisząc prace zebrane w tomie Problemy religii, Max Scheler posługiwał się metodą fenomenologiczną. Stawiam pytanie: czy poszczególne tezy Schelerowskiego „systemu zgodności” między filozoficznym a religijnym poznaniem Boga znajdują uzasadnienie w bezpośrednio prezentującej naoczności? Przedstawiam wątpliwości co do możliwości wspólnego widzenia filozofii i religii, a także co do tego, czy realna tożsamość przedmiotów intencji może być dana w oglądzie, a co zatem idzie, wątpliwości co do fenomenologicznej oczywistości tych tez. Jeśli twierdzenia Schelera nie są wypowiedziane na podstawie oglądu, to nie są fenomenologicznie oczywiste, a to znaczy, że są powątpiewalne.
Downloads
Bibliografia
- Scheler Max, Problemy religii, przeł. Adam Węgrzecki, Wydawnictwo Znak, Kraków 1995.
- Scheler Max, „Formy wiedzy i kształcenie”, w: Max SCHELER, Pisma z antropologii filozoficznej i teorii wiedzy, przeł. Stanisław Czerniak i Adam Węgrzecki, PWN, Warszawa 1987.
- Scheler Max, „O istocie filozofii i moralnym warunku poznania filozoficznego”, w: Max SCHELER, Pisma z antropologii filozoficznej i teorii wiedzy, przeł. Stanisław Czerniak i Adam Węgrzecki, PWN, Warszawa 1987.
- Scheler Max, Der Formalismus in der Ethik und die materiale Wertethik. Neuer Versuch der Grundlegung eines Ethischen Personalismus, w: Max SCHELER, Gesammelte Werke, Bd. II, Hrsg. Maria Scheler, Bern 1954.
- Scheler Max, „Istota i pojęcie socjologii kultury”, w: Max SCHELER, Problemy socjologii wiedzy, przeł. Stanisław Czerniak i in., PWN, Warszawa 1990.