Opublikowane — zaktualizowane 24.05.2021
Słowa kluczowe
- naturalizm metodologiczny,
- naturalizm filozoficzny,
- teizm judeochrześcijański,
- teizm metodologiczny,
- założenia metafizyczne
- regularyzm,
- nauka ...More
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Jak cytować
Abstrakt
Naukowcy zazwyczaj uzasadniają naturalizm metodologiczny na tej podstawie, że to, co nadnaturalne (lub pozanaturalne), nie jest testowalne, że wprowadzenie do nauki tego, co nadnaturalne (lub pozanaturalne), podważyłoby naukową metodologię i procesy rozumowania, oraz że naturalizm metodologiczny okazał się skuteczny. Te bezsprzeczne zalety naturalizmu metodologicznego są jednak silnie związane z nienaukowymi założeniami metafizycznymi, które zdominowały myślenie naukowe, mimo że nie wynikają one nieuchronnie z założeń naturalizmu metodologicznego. Z tego powodu potrzebna jest metafizycznie neutralna alternatywa — taka, która zachowuje zalety naturalizmu metodologicznego, odrzucając jednak stowarzyszone z nią nienaukowe założenia. Regularyzm, zdefiniowany jedynie (i celowo po prostu) jako „metodologiczne oczekiwanie niezawodnej regularności przyczyny i skutku w przyrodzie”, spełnia te kryteria i zalecany jest jako lepsza alternatywa dla naturalizmu metodologicznego.
Downloads
Bibliografia
- HaldaneJ ohn B.S., Faith and Fact, The Thinker’s Library, vol. 44, Watts & Company, London 1934.
- Krauss Lawrence, „God and Science Don’t Mix”, Wall Street Journal 2009, http://www.wsj.com/articles/SB124597314928257169 (26.11.2017).
- Pennock Robert T., Tower of Babel: The Evidence Against the New Creationism, A Bradford Book, MIT Press, Cambridge, Massachusetts 1999.